niedziela, 03 stycznia 2010

Na samym początku mojej blogowej przygody pragnę zająć się pewnym strasznie irytującym -przynajmniej mnie- błędem który popełnia większość ludzi. Mowa tu o różnicy między horrorem a thrillerem. Nie było by to nic złego gdyby problem dotyczył tylko nieświadomych niczego szarych bywalców kiny i multipleksów rozmawiających między sobą o swoich doznaniach związanych z zaliczeniem kolejnej części „Piły”.

Taka rozmowa najczęściej wygląda tak :

 

Osobnik A- Ty stary oglądnął bym sobie jakiś horror ?

Osobnik B- A widziałeś nową Piłe ?

Osobnik A – Nie, a fajna ?

Osobnik B– Chłopie zajebista nowe pułapki, a zakończenie ryje beret jak zwykle!

 

Taki przypadek jest normą ani osobnik A ani B nie jest świadomy że żadna części piły nie jest horrorem ale nie przeszkadza im to bo ich oczekiwania związane z seansem zostały spełnione więc świadomość istnienia odmiennych cech gatunków składających się na kino grozy nie jest im za bardzo potrzebna.

Kłopoty zaczynają się w momencie kiedy ja, lub inny osobnik świadomy tej subtelnej różnicy, mam ochotę zobaczyć horror. Zazwyczaj wchodzę wtedy na stronę zajmującą się kumulowaniem linków do filmów wystawionych na innym serwisie klikam sobie na zakładkę horrory i widzę :„Halloween”, „Krzyk”, „Piątek 13”, „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną” i gdzieś na szarym końcu „Egzorcysta”. Wszystkie wymienione wyżej tytuły, poza „Egzorcystą” to Thrillery . W tym momencie nasuwa się pytanie:

 

Jaka jest ta tajemnicza różnica między Horrorem a Thrillerem ?

 

Otóż nie chodzi tu o poziom straszności filmu, jak niektórzy kombinowali, to znaczy że to straszniejsze to horrory a mniej straszne to thrillery. Nie jest mi znana jakaś skala straszności to jest raczej subiektywne doznanie, np. ja podczas oglądania „Paranormal Activity” musiałem sobie zapalić światło bo mało brakowało a zmarł bym na zawał natomiast mój znajomy zasnął w połowie i stwierdził że polecam mu chłam a nie dobry Horror. Odpowiedź na zadane wyżej pytanie jest o wiele prostsza mianowicie żeby coś było horrorem musi spełniać 2 warunki :

 

1 Założeniem filmu ma być strasznie widza.

2 Film musi zawierać element irracjonalny (potwory, kosmici, duchy, zombi, wampiry)

 

tak więc żeby coś było Thrillerem:

 

1 Założeniem filmu ma być strasznie widza.

2 Film musi być w 100% realny (ukazane w nim wydarzenia mogą bez przeszkód zaistnieć w prawdziwym świecie).

 

Podsumowując „Laleczka Chucku”: to horror bo normalnie lalki nikogo nie zabijają a „Krzyk” to thriller po przecież morduje tam zabójca z krwi i kości może dziwnie ubrany ale przecież ja też bym mógł się tak ubrać wziąć nóż i masakrować moich Bogu ducha winnych znajomych tylko po co ??

1 ... 26 , 27 , 28